Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Według starych wierzeń duchy błąkające się po Ziemi w długie jesienne i zimowe wieczory, dzięki swej nadprzyrodzonej mocy i wiedzy mogły uchylić przed śmiertelnikami rąbka tajemnicy związanej z ich przyszłością…
Wróżb andrzejkowych jest naprawdę wiele, najbardziej popularna jest wróżba polegająca na laniu roztopionego wosku przez dziurkę od klucza… nasi uczniowie wybrali ,,wróżbę z butem”. Buty ustawiamy w kolejce od najdalszej części pomieszczenia, w którym się znajdujemy w kierunku drzwi, a następnie te buty z końca kolejki przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy ,,dotrze do mety” i przekroczy próg, spełni się największe marzenie lub pierwsza zmieni swój stan cywilny…
Agnieszka Pokorska