Jubileusz szkoły to wspaniała okazja do wspomnień, które choć przeszłe, to zawsze pozostają w naszej pamięci, i choć czas je porządkuje, dodaje blasku, czasem te wspomnienia blakną, to dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje wiele z nich na przestrzeni minionych lat. Trudno być obojętnym na miejsce, w którym zostawiło się część swojego życia.

15-lecie to dla nas wszystkich bardzo ważny moment. Postrzeganie czasu jest wspaniałym darem dojrzałości, w której człowiek wzrasta.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej powstała we wrześniu 2008 roku. Początki były trudne, a sama szkoła mieściła się w St. Bride’s Hall przy Katedrze w Motherwell. Bardzo dobrze pamiętam ten dzień 8 marca, który zgromadził wielu rodziców, dzieci i przyjaciół, którzy do dziś pracują i pomagają charytatywnie w szkole. Wiele z tamtych dzieci, które uczestniczyły w zajęciach dzisiaj są młodymi osobami spełniającymi swe marzenia ciesząc się swoimi sukcesami.

W kolejnych latach szkoła zmieniała swoją lokalizację do Cathedral Primary School, której budynki zostały wyburzone w 2011 roku, na Colder Primary School który budynek również został wyburzony na obecna szkolę St. Bernadette ‘s Primary School, w której murach obecnie mieści się szkoła i biblioteka.

W naszej szkole przez 15 lat pracowało i pracuje wielu kompetentnych nauczycieli, którzy przywiązywali i przywiązują wielką wagę do nauczania i wychowania dzieci, a zwłaszcza do wychowania w duchu patriotycznym. Kultywujemy obchody polskich świąt narodowych takich jak Dzień Nauczyciela, Jasełka i Boże Narodzenie, Święto Ustanowienia Konstytucji 3 Maja, Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, 1 i 11 Listopada. Uczymy szacunku i wdzięczności dla ludzi, którzy walczyli za wolność kraju i oddali życie za ojczyznę, uczymy historii i geografii naszego pięknego kraju, którym jest i zawsze będzie Polska. Przede wszystkim uczymy naszego języka ojczystego, języka polskiego, który wyraża nasza tożsamość, to kim jesteśmy, oraz przypomina nam jak bardzo powinniśmy być dumni z tego kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Nieważne, gdzie żyjemy, losy każdego z nas rożnie się potoczyły, wielu z nas żyje poza granicami naszego pięknego kraju, ale takie szkoły jak nasza, polskie szkoły, przypominają nam kim jesteśmy i dlaczego jesteśmy Polakami.
Iwona Pawlik