GCSE

Oferta Egzaminacyjna
Nasza szkoła serdecznie zaprasza młodzież na kursy przygotowujące do egzaminów GCSE–poziom wyższy (Higher Tier). Egzamin GCSE stanowi podłoże do egzaminu A-Level, który traktowany jest, jak matura i jego dobry wynik dołoży określoną pulę punktową w rekrutacji na studia na terenie Wielkiej Brytanii. Nawet na kierunki, gdzie język obcy nie pełni roli wiodącej, wynik z języka polskiego może wzbogacić tzw. ‘personal statement’ kandydata lub stanowić koło ratunkowe w czasie rekrutacji, jeśli wyniki z innych przedmiotów okazałyby się niższe od oczekiwanych. Specyfikacja egzaminu GCSE pokrywa trzy odrębne tematy, obowiązujące we wszystkich czterech częściach egzaminu (słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie). Uczniowie muszą zrozumieć i dostarczyć informacje i opinie związane z tymi tematami w odniesieniu do doświadczeń własnych jak i innych osób posługujących się językiem polskim. GCSE podlega nowemu systemowi oceniania 1-9 (9 –najwyższy stopień).
Tematy obowiązujące na egzaminie GCSE ukazuje poniższa tabela.

 

W tych czasach wszyscy chodzą do szkoły i dostają podobne kwalifikacje, więc aby się wyróżnić na tle konkurencji, ważne są dodatkowe rzeczy, w których bierzemy udział. Na przykład szkoły sobotnie. Uważam, że owe szkoły mają wiele zalet, nie tylko dostarczają dodatkowych kwalifikacji, lecz także dają szansę dzieciom zawiązać nowe przyjaźnie.

Ja, co tydzień uczęszczam do polskiej szkoły, w której uczę się historii Polski, zasad gramatyki i umiejętności komunikacji w polskim języku. Mimo, że na początku nie chciałem chodzić do szkoły w sobotę, jestem wdzięczny, że moi rodzice mnie zmusili i mnie zapisali. Poznałem tu kilku dobrych kolegów i nauczyłem się wiele o mojej ojczyźnie.

Polecałbym wszystkim zapisać się i spróbować uczęszczać do takiej szkoły, gdyż tego nie pożałujemy w przyszłości. Będziemy wiedzieli, że mieliśmy taką okazję i jej nie przegapiliśmy.

Wiktor


 

Rodzice zawsze chcą, żeby ich pociechy odnosiły sukcesy, z tego powodu coraz częściej zapisują oni swoje dzieci do tak zwanych szkółek sobotnich. Ja, jako czternastolatek chodzący do takiej szkoły mogę się wypowiedzieć na ten temat z perspektywy takiego dziecka.

Moi rodzice zapisali mnie do szkoły języka polskiego. Celem tego jest to, żebym zdał egzaminy krajowe z tego właśnie języka. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ takie dodatkowe kwalifikacje pomogą mi dostać się w przyszłości na uczelnię.

Oczywiście są też szkoły o innej tematyce i to od zainteresowań dziecka zależy, do jakiej szkoły pójdzie. Ja znam kogoś, kto bardzo chciał uczyć się języka niemieckiego, ale jego szkoła tego nie umożliwiała. Dlatego właśnie jego rodzice zapisali go do szkoły języka niemieckiego i teraz może się uczyć tego języka. Wiem też, że są szkoły korepetycyjne, ale nie znam nikogo, kto by do takiej szkoły chodził.

Podsumowując, szkoły sobotnie to bardzo dobry sposób na rozwijanie zainteresowań dziecka i pomoc w dostaniu się w przyszłości na uczelnię.

Szymon


 

Każdy uczeń chodzi do szkoły od poniedziałku do piątku, a co ze szkołą w sobotę i w niedzielę? Czy to jest strata czasu, czy to jest dobre wykorzystanie czasu?

Ja chodzę do szkoły języka polskiego. Nie chce mi się chodzić, co tydzień, ale wiem, że to może mi się przydać w przyszłości. Najbardziej przydadzą mi się wyniki testu GCSE.

Bardzo by mi się podobało, gdyby szkoła była po godzinie 12, wtedy można by sobie pospać i nie trzeba by było wstawać wcześnie.

Oczywiście uważam, ze, jeśli byłaby to na przykład szkoła piłki nożnej, wtedy by mi się to nie przydało do niczego. Ale języki, albo na przykład historia może nam się przydać.

Te szkoły w weekendy nie powinny być za długie i powinna być zasada, że chodzi się do nich maksymalnie 5 lat, żeby ukończyć całość. Każde następne lata się po prostu dłużą i są nudne. No i jeśli już trzeba chodzić do tej dodatkowej szkoły, to nie może być za dużo pracy domowej. Pamiętam, że tak z pięć lat temu miałam za dużo pracy domowej i mnie to bardzo zniechęcało do chodzenia do polskiej szkoły. Nie podobało mi się też to, że omijały mnie wszystkie spotkania towarzyskie, strasznie mnie to denerwowało.

Każdy uczeń chce najlepiej wykorzystać czas spędzony w szkole, ja uważam, że dobrze wykorzystałam czas spędzony w polskiej szkole. Uważam tez, że szkoły podczas weekendu to dobry pomysł.

Oliwia


 

Szkoła jest bardzo ważną częścią życia. Pozwala nam się rozwijać oraz doznawać nowych doświadczeń. Szkoły sobotnie to bardzo dobry sposób na to, żeby nauczyć się czegoś nowego.
Ja chodzę do szkoły w sobotę, żeby się uczyć polskiego i historii oraz kultury polskiej. Dużo osób mówi, że to strata czasu, ale nie mają racji. Po paru latach, osoby, które chodzą do szkoły w sobotę, będą miały więcej doświadczenia oraz dyplomów. Taka szkoła może zapewniać lepszą pracę w dorosłym życiu.

Niestety jest tez parę wad. W piątki trzeba wstać rano i iść do normalnej szkoły a później pójść spać wcześnie. W sobotę nie da się spędzać czasu z kolegami oraz ma się więcej pracy domowej. Ja nie mam z tym problemu, ale niekiedy jest mi przykro, że nie mogę spędzić czasu z kolegami.

Moim zdaniem każdy powinien chodzić do takich szkół, żeby mieć lepsze kwalifikacje i więcej przyjaciół.

Kamil


 

Oczywiście nauka jest bardzo ważna, jednak czy opłaca się chodzić do polskiej Szkoły, co sobotę przez dziesięć lat?

Może tak, może nie – to zależy, z której strony na to patrzymy. Chciałbym Wam napisać o moim doświadczeniu w tej szkole przez ostatnią dekadę.
Dziesięć lat temu, gdy miałem cztery lata, zacząłem chodzić do pierwszej klasy w polskiej szkole w Motherwell. Przez pierwsze cztery lata szkoły uczyliśmy się podstawowej gramatyki i historii Polski. Wtedy ta szkoła mi się bardzo podobała, ponieważ miałem wielu kumpli i nauczyciele byli bardzo przyjemni i mili. Ksiądz proboszcz często przyjeżdżał i uczył nas religii, także dwa razy w roku pani prezes organizowała apele szkolne.

Około trzy lata temu zaczęliśmy się uczyć trudniejszej gramatyki, ponieważ się dowiedzieliśmy, że będziemy zdawali egzamin z języka polskiego (teraz właśnie zdaję ten egzamin). Także trzy lata temu ta szkoła mnie nudziła i nie chciałem do niej chodzić, ale moi rodzice mnie motywowali do szkoły, ponieważ dyplom z egzaminu mi się bardzo przyda, teraz już nie jest tak źle.

Dziesięć lat to jest długi okres czasu. Bez kolegów nie dałbym rady tak długo wytrwać w tej szkole. Teraz jestem też bardzo wdzięczny rodzicom i nauczycielom. Więc każdemu bym powiedział, że nie zmarnowałem mojego czasu tutaj, poznałem wielu kolegów i nauczyłem się tutaj języka i kultury polskiej.

Kuba


 

Nie wszyscy lubią szkołę, a szkoła w sobotę to dla większości ludzi coś niewyobrażalnego. Jednak niektórzy myślą, ze takie szkoły to dobre doświadczenie, które może pomóc w przyszłości. Moim zdaniem, szkoły sobotnie są bardzo pożyteczne.

Od siódmego roku życia chodzę do polskiej szkoły sobotniej, a od poniedziałku do piątku uczęszczam do szkockiej szkoły. Jak ktoś zaczyna szkołę sobotnią, to na początku nie chce mu się tam chodzić. Jest sobota, wszyscy Twoi przyjaciele mogą dłużej spać, jeździć w różne miejsca ze znajomymi, a Ty musisz wcześnie wstać do szkoły. Na początku jest nudno, ale takie szkoły dają Ci szansę spotykać nowych ludzi i zdobyć wiele wiedzy, która Ci pomoże w szkole i w przyszłości. Można też rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Szkoły sobotnie mogą też dać człowiekowi szansę na zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Na przykład ja w tym roku zdaję egzamin GCSE z polskiego i moja szkoła sobotnia mnie do niego przygotowuje.

Podsumowując, myślę, że szkoły sobotnie są bardzo pomocne i cenię wszystko, w czym one pomagają.

Agata