Epidemia, która wybuchła pod koniec 2019 roku w Chinach, bardzo szybko obiegła cały świat i stała się pandemią. Niestety, ta sytuacja nie ominęła Szkocji. Na co dzień wszyscy jesteśmy świadkami jak wiele się zmieniło. Bardzo dużo osób pozostało i pozostaje nadal w domach, gdzie wykonuje swoje zawodowe obowiązki w sposób zdalny.

Szkoła polonijna funkcjonuje zazwyczaj w soboty. Wtedy to jest czas, aby się spotkać w murach szkoły, by poznawać język polski oraz kulturę naszego pięknego kraju. Tak było w zeszłym roku szkolnym. Obecnie musimy podporządkować się wszystkim rządowym zaleceniom, dlatego zmuszeni zostaliśmy także i my nauczyciele oraz uczniowie zostać w soboty w domach. W tym roku szkolnym nauczanie w Szkole Języka Polskiego i Kultury w Motherwell odbywa się w sposób zdalny.

Każdy z nauczycieli ma przyjemność być wychowawcą poszczególnej grupy uczniów. Poza treścią realizowaną z podręczników staramy się wyszukiwać dla swoich uczniów różne dodatkowe materiały, takie jak filmiki edukacyjne, quizy, rebusy, gry, które uczeń znaleźć może na różnych platformach edukacyjnych dzięki wysyłanym linkom do stron internetowych.

Przygotowane konspekty lekcji przesyłane są do Rodziców/Opiekunów w piątki. Obecnie, to właśnie Rodzice/Opiekunowie czuwają nad edukacją zdalną swoich dzieci, za co bardzo dziękujemy. Aby urozmaicić nauczanie każdy z nauczycieli bardzo się angażuje w różne formy aktywności, a niektórzy umieszczają swoje lekcje na prowadzonym przez siebie blogu.

Większość uczniów aktywnie bierze udział w zajęciach i przesyła swoje zadania domowe do nauczycieli. Szkoła organizuje dodatkowo inne formy nauki, takie jak szkolne konkursy czy udział w przedstawieniach lub słuchowiskach teatralnych on-line.

Obecnie, obserwujemy we wszystkich szkołach polonijnych na świecie spadek zainteresowania nauczaniem zdalnym, ale pomimo pandemii staramy się, aby nasza szkoła zapewniała uczniom szeroki dostęp do języka polskiego i kultury. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich Rodziców/Opiekunów, aby zapisywali swoje pociechy do naszej szkoły, ponieważ nie ma nic piękniejszego w edukacji dziecka jak zapewnienie możliwości rozwijania dwujęzyczności.

Michał Niedziałkowski wychowawca gr.VI