Wydarzenia 2019/2020

Kaja Kusztelak

Natalia Labuda

Jan Chołuj

********************************************************************************

Konkurs ,, Być Polakiem,,

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, iż nasza uczennica Jessica Kukiełka-Trepczyk otrzymała wyróżnienie z nagrodą w XI edycji konkursu „Być Polakiem”, ufundowanym przez fundację ,,Świat na Tak,, Poniżej przedstawiamy teks, który napisała Jessica ze wsparciem swojego wychowawcy P. Łukaszem Kusiakiewiczem. Gratulacje!!!

,,Solidarność, to piękna idea, która jest we współczesnym świecie często niedoceniana. Nasz świat nierzadko jest niesprawiedliwy a ludzie wyrzekają się uczciwości i sprawiedliwości dla osiągnięcia różnych korzyści. Taka sytuacja może jednak spowodować, że przypomnimy sobie czym tak naprawdę jest solidarność.

W naszej ojczyźnie mamy wiele przykładów solidarności między ludźmi. W telewizji możemy zobaczyć jak ludzie pomagają sobie w czasie klęsk żywiołowych, często nawet się nie znając. Inny przykład, to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą Polacy chętnie wspierają. Kiedy wydarzy się jakaś katastrofa ludzie pokazują solidarność na dwa sposoby: pośredni – kiedy przekazują potrzebującym datki w formie pieniędzy lub bezpośredni, gdy na przykład dowożą poszkodowanym żywność, wodę, lekarstwa oraz biorą udział w usuwaniu skutków kataklizmu.

Uważam, że również my, Polacy mieszkający za granicą powinniśmy być solidarni z Polską i naszymi rodakami. Jest to ważne, ponieważ z tej solidarności powstaje siła, którą możemy wykorzystać pomagając nie tylko sobie wzajemnie, ale również innym krajom w potrzebie.

Myślę, że solidarność to idea, która nie ma granic i narodowości, dlatego nie ma znaczenia gdzie mieszkamy i kto jest naszym sąsiadem. Chciałabym, żeby Polacy w Szkocji byli solidarni w potrzebie zarówno z Polską, jak i krajem w którym mieszkamy.

Szczególnie my Polacy powinniśmy pokazywać innym narodom jak ważna jest solidarność w życiu codziennym, ponieważ to właśnie ona pomogła nam przetrwać ciężkie czasy w naszej historii. Wszyscy pamiętamy, co o solidarności między ludźmi mówił nasz wielki rodak Jan Paweł II: ,, Bo co to znaczy solidarność? Solidarność to znaczy sposób bytowania w wielości ludzkiej, na przykład narodu, w jedności, w uszanowaniu wszystkich różnic, wszystkich odmienności, jakie pomiędzy ludźmi zachodzą, a więc jedność w wielości, a więc pluralizm, to wszystko mieści się w pojęciu solidarności. Sposób bytowania ludzkiej wielości, mniejszej lub większej, całej ludzkości poszczególnego narodu bytowania w jedności godnej człowieka.

Słowa papieża pomogli mi zrozumieć dorośli, rodzice oraz nauczyciele z mojej polskiej szkoły. Dzięki ich wyjaśnieniu uważam, że naprawdę potrzeba być solidarnym z Polakami w kraju i za granicą, ponieważ jak mówił Jan Paweł II solidarność to bycie wszystkich razem przez patrzenie na godność każdego człowieka.

W szkole dowiedziałam się, że w tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę rejestracji NSZZ ,,Solidarność”, który zjednoczył około 10 milionów Polaków. Myślę, że to najlepszy przykład z historii Polski, który powinien przekonać wszystkich do solidarności w codziennym życiu. Bo solidarność to siła i jedność wszystkich ludzi przeciwko złu, które każdego z nas spotyka.’’
Napisane przez Jessica Kukiełka – Trepczyk

Miejsce, do którego chciałabym pojechać – Alicja Chmioła

Wszystkim nauczycielom i wolontariuszom dziękujemy za rok wytężonej, sumiennej pracy, za wiele cennych inicjatyw i twórczych działań, za przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy i niezbędnych umiejętności oraz twórczych pasji. Rodzicom zaś dziękujemy za wspieranie swoich dzieci, zaangażowanie, służenie radą i pomocą.
Uczniom gratulujemy osiągniętych wyników w nauce, sukcesów sportowych,
nabycia nowych kompetencji i umiejętności.

Szczególne uznanie przekazujemy tym, którzy otrzymali nasze wyróżnienie szkolne, dyplom ''UCZNIA ROKU''

Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji, które dostarcza różnorodnych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień.

Zarząd i Dyrekcja Szkoły Języka Polskiego i Kultury w Motherwell