Wydarzenia 2016/2017

DZIEŃ POLSKI !!!

6 maja Szkoła Języka Polskiego i Kultury w Motherwell uroczyście obchodziła Polish Heritage Day -
Dzień Polski. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali wspaniałą akademie związaną z obchodami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie grupy III wraz z Panią Alicja Bizior przedstawili krótka sztukę teatralna, podczas której przenieśli nas w czasy panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Cała szkoła mogła uczestniczyć w obradach Sejmu Czteroletniego, podczas którego uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucje. Tradycyjnie już, Pani Alicja uwieńczyła akademie popisem tanecznym swoich wychowanków, i tym razem uczniowie nasi zaprezentowali publiczności przepiękny polski taniec - Polonez.

Druga cześć apelu w naszej szkole poświęcona była Dniu Mamy i Taty, przygotowanego przez Panią Kamilę Kawa i jej podopiecznych z grupy '0', a o oprawę muzyczna zadbał Pan Fryderyk. Przedstawienie poprzedzone było krótkim koncertem pianistycznym, w wykonaniu naszej uczennicy Victorii Biernackiej z grupy II.

Wszystkie dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki zadedykowane rodzicom. Na
zakończenie odśpiewano "Sto lat", a uwieńczeniem apelu było wręczenie rodzicom kwiatów i laurek, wykonanych przez same dzieci . Było to przepiękne podziękowanie rodzicom za  trud i poświecenie w wychowywaniu swych pociech.
Myślę, że akademia podobała się wszystkim zebranym, o czym świadczyły gromkie brawa.

Jeszcze raz dziękujemy Paniom Alicji Bizior i Kamili Kawa za przygotowanie występów oraz
panu Fryderykowi za oprawę muzyczna.

Na zakończenie apelu wręczone zostały nagrody za udział w szkolnym konkursie ortograficznym "Pióro Prezesa Szkoły". Jest to konkurs, który odbywa się już kilka lat w naszej szkole. W tym roku, możliwość zdobycia nagrody mieli również nasi najmłodsi uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastycznym "Kredki Prezesa Szkoły".

Nagrody w swoich kategoriach wiekowych otrzymali:

w konkursie ortograficznym - "Pióro Prezesa Szkoły"
- kategoria wiekowa 8-10 lat – Maja Plewińska
- kategoria wiekowa 11-14 lat – Paweł Żychski
- kategoria wiekowa 14+ - Weronika Kahl

w konkursie plastycznym – "Kredki Prezesa Szkoły"
- gr. przedszkolna i gr.0 – Patrycja Mierzwińska
- gr. I i gr. II – Amelia Borkowska

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

Kamila Kawa

Gżegżółka

W dniu 18 marca 2017 roku, siedmioro uczniow Szkoły Języka Polskiegoi Kultury w Motherwell wzięlo udział w VIII Polskim Dyktandzie o „Złote Pióro” Konsula RP „Gżegżółka”.
W konkursie brali udział reprezentanci wielu szkół sobotnich, którzy stawili się w Polskiej Sobotniej Szkole bez Granic imienia ‘’Niedźwiedzia Wojtka’’.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a zwyciezcy ‘’Zlote Piora’’.
Dwoje naszych reprezentantów zajęło wysokie miejsca i sa nimi Weronika Kahl z grupy VI, która zajęła III miejsce oraz Wiktor Bień z grupy VI, który zajął II miejsce.
Laureatom serdecznie gratulujemy i cytujemy ich wspomnienia z dnia konkursu:
Anna Cunningham-Piotrowski

18 marca wyjechalismy pociągiem do Edynburga przed ósmą, aby wziać udział w Gżegżółce. Dostaliśmy się tam po dziewiątej i prawie od razu zabrali nas do innych pokoi aby pisać dyktando. W mojej grupie było sześć osób i pani, która czytała nam dyktando, czytała je bardzo szybko.
Zajęłam trzecie miejsce, a Wiktor z naszej grupy zajął drugie. W ogóle ta wycieczka to była bardzo zabawna.
Weronika

18 marca pojechalismy na Gżegżółkę. Wyjechalismy pociągiem przed ósmą i w Edynburgu byliśmy około dziewiątej. Ze stacji pojechaliśmy taksówką do szkoły. Tam, po krótkim powitaniu, napisaliśmy dyktando. Ja pisałem dyktando 14+, które moim zdaniem było bardzo trudne.
Po dyktandzie mieliśmy dużo wolnego czasu, ganialiśmy po szkole i nawet poszliśmy do parku.
Gdy wróciliśmy, dostaliśmy nasze wyniki i nagrody. Ja zająłem drugie miejsce i dostałem dwie książki i dwa dyplomy. Po otrzymaniu nagród wróciliśmy do Motherwell i z powrotem do domu.
Wiktor

Wesołych Świąt !!!

25 marca na ostatniej lekcji uczniowie całej szkoły otrzymali wielkanocny
podarunek-czekoladowy zając.

Wszystkim uczniom, rodzicom, zarządowi szkoły, gronu pedagogicznemu, radzie rodziców oraz przyjaciołom szkoły życzymy  RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
aby przyniosły radość i wzajemną życzliwość .
Alicja Bizior

Zajęcia artystyczne w grupie III

" Pisanki, pisanki,
jajka malowane.
Nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek..."

Na ostatnich zajęciach przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie grupy III rozmawiali o tradycjach, zwyczajach i obrzędach wielkanocnych. Poznali symbole wielkanocne oraz ich znaczenie, a na zajęciach artystycznych samodzielnie wykonywali kolorowe pisanki.
Zajęcia zakończyły się słodką niespodzianką od Pani Dyrektor i Rady Rodziców w postaci czekoladowego zająca.
Alicja Bizior

Wiosna !!!!

Chociaż za oknem czasem możemy jeszcze zauważyć padający śnieg,
to jednak wiosnazbliża się do nas coraz większymi krokami.
No, przynajmniej ta kalendarzowa!
Mamy dużo tradycji związanych z nadejściem wiosny.
Najbardziej znanym zwyczajem na powitanie wiosny i pożegnanie zimy jest topienie marzanny.

Dnia 18 marca 2017 roku uczniowie grupy "0" wraz ze swoją panią Kamilą Kawą na
zajęciach sami wykonali takie piękne marzanny. Uczniowie poznali jedną z
polskich tradycji a przy okazji świetnie się bawili.
Kamila Kawa

« Wcześniejsze aktualności Późniejsze aktualności »