Wydarzenia 2016/2017

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

“Kart w kalendarzu było nie mało
Codziennie jedną zdejmował czas
I cóż powiecie ot przeleciało
Rok szkolny minął jak z bicza trzasł “

   Dnia 20 czerwca 2017 w Szkole Języka Polskiego i Kultury w Motherwell odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016-2017. Uczniowie byli bardzo podekscytowani i z niecierpliwością oczekiwali na świadectwa, które były nagrodą za ich ciężka prace.
Zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się tradycyjnie od Mszy Świętej odprawionej przez ks. Krzysztofa Garwolińskiego.
   Po zakończonej Mszy Świętej, Pani Dyrektor Agata Lis podziękowała wszystkim wolontariuszom, radzie rodziców, zarządowi szkoły oraz nauczycielom za wkład, jaki włożyli w edukacje i prace z dziećmi.
Po krótkim przemówieniu nastąpiło wręczenie świadectw oraz nagród wszystkim uczniom. Jako pierwsi w naszej szkole wyróżnieni zostali uczniowie roku oraz te osoby, które w szczególny sposób zaangażowane były w konkursie czytelniczym. Oto nagrodzeni uczniowie:

*Uczeń Roku*
gr. Przedszkolna - Markus Kiwak
gr. 0 - Oliver Forsyth
gr. I - Wojciech Górski
gr. II - Victoria Biernacka
gr. III - Karolina Borycka
gr. IV - Olivia Niejadlik
gr. V - Katarzyna Markulak
gr.VI - Weronika Kahl

*Konkurs Biblioteczny*
gr. Przedszkolna - Patrycja Mierzwińska
gr. 0 - Kate Mrowiec
gr. I - Filip Frączek
gr. II - Nadia Furtak
gr. III - Michał Górski
gr. IV - Dominik Mrowiec
gr. V - Oliwia Małek

Po wręczeniu tych szczególnych dyplomów i nagród książkowych pozostali uczniowie podchodzili do swoich wychowawców i odbierali świadectwa wraz z nagrodami. Uśmiechy na twarzach uczniów były największym podziękowaniem dla nauczycieli.

Wszystkim Uczniom oraz Rodzicom życzymy pięknej pogody miłego wypoczynku oraz słonecznych wakacji...

Dziękujemy
Zarząd Szkoły
Rada Rodziców
Rada Pedagogiczna

zapraszmy do galerii
Dzień Dziecka, Dzień otwarty szkoły.

Z okazji dnia dziecka, 3-go czerwca 2017 roku gościliśmy w naszej szkole teatr „Włóczykij”. Teatr zaprezentował dzieciom przedstawienie pt.” Para buch, koła w ruch, czyli kabaret na długiej przerwie”.

Jako pierwszy na scenie pojawił się konferansjer, który zaanonsował wszystkie występujące postacie oraz po krótce objaśnił zasady ortografii. Kolejną postacią była pani Walentyna, która wraz ze swoimi skrzydlatymi przyjaciółmi zaprezentowała „Ptasie radio”. Niestety leśna audycja skończyła się wizytą Policjanta, który doprowadził wszystkich do porządku. Następnie na deskach teatru wystąpił Atleta, który z niemałym trudem poprowadził „Lokomotywę”. Nadszedł czas, kiedy nasi uczniowie zostali poproszeni o pomoc
w przeprowadzeniu wywiadu z gadułą Zosią. Dzieciaki świetnie poradziły sobie z tym trudnym zadaniem, gdyż Zosia podobno jest osobą, która mogłaby zagadać na śmierć. Nowa rudowłosa koleżanka zaśpiewała piosenkę „Ucz się polskiego”, a po występie Zosi na scenę zaproszono pana Gżegżółkę, który w ciekawy sposób wyjaśnił zasady ortografii. Po występach wszystkich gości dzieci wzięły udział w krótkich warsztatach teatralnych.

Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom i na pewno dużo je nauczyło.


Po zakończonym spektaklu rozpoczęliśmy dzień otwarty szkoły. Nowi uczniowie mieli okazje odwiedzić klasy szkolne, a rodzice zapoznać się z podręcznikami oraz zapisać dzieci na nowy rok szkolny.

Joanna Gawłowicz- Rachwał
zapraszmu do galeriiDzień Dziecka u przedszkolaków

W dniu 27 maja b.r. grupa przedszkolna naszej szkoły z okazji dnia dziecka odwiedziła Rainforest w Motherwell. Mali uczniowie mieli do dyspozycji kilka sal zabaw, w tym basen z kulkami, tor wspinaczkowy, a także duża zjeżdżalnie.
Ogrom możliwości zabawy przyprawiał małych uczestników o chwilowe niezdecydowanie. Cała grupa korzystała z chwil wolnych od szkolnych ławek do ostatnich minut. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze wspólnej zabawy, co widać było na uśmiechniętych twarzach naszych przedszkolaków.


Magda Kraśniewska

zapraszmy do galerii


Zamek w Stirling

W sobotę 27 maja uczniowie grup III, IV, V i VI pod opieką wychowawców p. Alicji Bizior, p. Donaty Majchrzak, p. Marzeny Łyczko-Łuczak i p. Anny Cunningham-Piotrowski pojechali na wycieczkę szkolną zorganizowaną przez Szkołę Języka Polskiego i Kultury w Motherwell z okazji Dnia Dziecka.

Zamek Stirling położony na malowniczym wzgórzu nad rzeką Forth słynie m.in. ze swojego pięknego położenia. Zamek został zbudowany w przeciągu 100 lat, pomiędzy 1496 a 1583 rokiem, za czasów panowania trzech króli: Jamesa IV, V i VI oraz królowej Mary de Guide.

Zwiedzanie zamku rozpoczęto od podziwiania pięknego i jakże rozległego widoku rozprzestrzeniającego się wokół wzgórza. Następnie można było przejść przez dziedziniec zewnętrzy, aby dotrzeć do wystawy zamkowej i ogrodu królewskiego.

Ogromną atrakcją dla naszych uczniów okazało się więzienie, składające się z trzech niewielkich pomieszczeń. Po krótkiej przerwie na lunch uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć niecodzienną wystawę tkanin.

W dalszej kolejności zwiedzany był główny dziedziniec wewnętrzny, wokół którego znajdowało się kilka zamkowych budynków, tj.: Stary Pałac Królewski, Sala Wielka- największa sala w zamku przeznaczona na organizację oficjalnych przyjęć i uroczystości, oraz Kaplica Królewska. W salach królewskich można było podziwiać unikatowe sufity zdobione pięknymi malowidłami przedstawiającymi portrety królów i królowych oraz postacie biblijne.

Dużą atrakcją dla naszych uczniów były kolejne pomieszczenia kuchenne, w których znajdowały się woskowe figury ludzi i zwierząt domowych. Pomieszczenia te choć na chwilę przeniosły nas w ówczesne czasy.

Pod koniec wycieczki przyszedł czas na zakup pamiątek oraz zasłużony odpoczynek. Wycieczka pełna wrażeń, rozpoczęta o godz.10:00 a zakończona o godz.16:00, wszystkim się podobała i wiele nas nauczyła. Myślę, że pozostanie na długo w naszej pamięci.

Marzena Łyczko-Łuczak
zapraszmy do galeriiDzień Dziecka

Dzień Dziecka w Szkole Języka Polskiego i Kultury zaczął się już 27-go maja. Uczniowie z grup: “0”, “I " oraz "II" wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na szkolną wycieczkę do ZOO w Edynburgu. W ogrodzie zoologicznym była okazja, do zobaczenia na żywo zwierząt, o których uczniowie rozmawiają na lekcjach. Pierwszymi zwierzątkami były surykatki, które uważnie przyglądały się przybyłym gościom. W dalszej drodze spotkaliśmy pelikany oraz małpy. Następnie, wyruszyliśmy na spotkanie z pingwinami - wielką radość sprawił dzieciom widok nurkujących, czarno-białych przyjaciół. Po przerwie na posiłek wyruszyliśmy dalej w drogę. Ogromne wrażenie na naszej grupie zrobił nosorożec, który z daleka przypominał skałę. Oczywiście w ZOO nie mogło zabraknąć tygrysa i zebry - wszystkie dzieci miały okazję przyjrzeć się tym zwierzętom z bliska. Warto również zaznaczyć, że grupa nasza skorzystała z możliwości spotkania się z misiem koala, który przyglądał się nam z zainteresowaniem - widzieliśmy nawet jak wspina się po gałęziach. Oprócz tego uczniowie mieli okazje zobaczyć m.in gibony, niedźwiedzie, makaki, jelenie, antylopy i małe kangury.

Na koniec wycieczki każdy mógł zakupić drobny upominek i tak pełne wrażeń dzieci wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się w podróż powrotną.


Najlepszym prezentem był szczery uśmiech naszych podopiecznych - mamy nadzieję, że następna "niespodziankowa wycieczka" będzie równie udana. Do zobaczenia za rok;)

Anna Surdacka
zapraszmy do galerii

« Wcześniejsze aktualności