Archiwum aktualności roku szkolnego 2010/2011

Rekolekcyjne refleksje o tym, jak to jest?


“Jak to jest? Kim ty jesteś? W którym momencie swojego życia się znalazłeś?” Pytania te były przewodnim tematem tegorocznych rekolekcji adwentowych, które w dniach 9 - 11 grudnia wygłosił w naszej parafii oraz szkole ksiądz Wojciech Stachyra Chrystusowiec z Glasgow.
Obdarzony dobrym humorem Rekolekcjonista uświadomił nam również, czym jest grzech.
W piątek w swojej homilii Ojciec Wojciech mówił nam o uporządkowaniu ścieżek swojego życia. Jak to jest? Grzeszymy, popełniamy złe uczynki, ale z natury jesteśmy dobrzy. Mamy swoje grzechy - “przyjaciele”. Niestety żaden grzech nie jest naszym przyjacielem. Każdy grzech ma swoje źródło, które musimy odkryć. Po każdej spowiedzi musimy sie zastanowić, na której strunie naszego życia zły duch zagrał? Gdzie był początek? Z której strony przyszedł?
Ojciec Rekolekcjonista zachęcał nas również do częstego rachunku sumienia, w którym pomóc nam mogą książeczki do nabożeństwa z pytaniami pomocniczymi. Są one bardzo istotne, bo być może popełniamy grzech w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy.
Ojciec Wojciech mówił również o chęci nawrócenia. Obecny w Eucharystii Pan Jezus mówi “Jest szansa na zbawienie dla ciebie człowiecze dzisiaj”. Jakby nie było źle w naszym życiu, to zawsze jest szansa na to, aby na nowo się narodzić, aby powrócić do Pana Boga.
Myślą piątkową, jaka nam towarzyszyła podczas rekolekcji, było zastanowienie się nad tym, kiedy jest ten moment, kiedy przychodzi do nas zły duch, aby odwieść nas od Boga?
W sobotę ksiądz Wojciech odprawił w naszej szkole Mszę Świętą. Podczas homilii dzieci dowiedziały się m.in. jak mieli na imię babcia i dziadek Pana Jezusa – św. Anna i Joachim. Rekolekcjonista rozmawiał z dziećmi o wigilii, o ubieraniu choinki, o śpiewaniu kolęd oraz o tym, jakie prezenty dzieci chciałyby dostać pod choinkę, a czy pomyśleliśmy o tym, co damy Chrystusowi na Jego 2011 urodziny?
Niedzielna homilia Ojca Wojciecha poświęcona była Ewangelii o Janie Chrzcicielu. Co ta Ewangelia ma wspólnego z naszym życiem? Ponownie padło pytanie, “Kim ty jesteś?” Czy ośmielasz się nazywać katolikiem, człowiekiem wierzącym? Ksiądz Wojciech mówił o pojednaniu, o tym, że warto przeprosić, ponieważ w swoich sercach mamy czasami rany niezabliźnione. Znajdźmy czas, żeby się zastanowić, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu, w naszym sercu? Poprośmy Chrystusa, aby przyszedł przemienić nasze życie. Nie spędźmy tego wspaniałego czasu, jakim jest okres Bożego Narodzenia, tylko przed telewizorem.

Czas rekolekcji dobiegł końca. Warto jednak pamiętać, że słowa, które w tym czasie usłyszeliśmy nie powinny zostać zapomniane wraz z wyjazdem Ojca Rekolekcjonisty. Każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie:
W którym momencie swojego życia jestem, czy jestem gotowy, żeby znaleźć czas na jego uporządkowanie?

Joanna Adamska

zapraszamy do galerii

DOBRZY SĄSIEDZI


12 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie oraz prezentacja DVD dotyczące problemów dyskryminacji i przemocy w Szkocji. Chcielibyśmy podziękować wszystkim
za przybycie oraz organizatorom spotkania ze jego udany efekt.

Jeśli ktoś z państwa nie mógł być z nami tego dnia lub ktoś z obecnych osób chciałby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do:West of Scotland Regional Equality Council

Jest to organizacja charytatywna, która od ponad 30 lat działa na terenie zachodniej Szkocji, na rzecz społeczeństwa wolnego od dyskryminacji,
w którym każdy ma dostęp do edukacji, pracy, służby zdrowia
i godnego życia.

Porada telefoniczna:
We wtorki i czwartki między 10.00-12.00
Numer 0141 337 6626 (Prosić o Joannę, lub Anitę)
Kontakt mailowy:
Joanna Kieran
jkieran@wsrec.co.uk
Anita Lenyk
alenyk@wsrec.co.uk

Aleksandra Żurawiecka

zapraszamy do galerii

 

DIONIZOS


Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
Którzy kolejno wchodzą i znikają.
W. Szekspir

 

 

Jeśli chciałbyś wygłaszać z pamięci wiersze lub fragmenty prozy, kontrolować własną wymowę, wyrażać swoje emocje, wysłuchiwać z uwagą recytacji kolegów, poradzić sobie ze stresem i tremą, a przede wszystkim wcielać się w różne role i zakładać ciekawe maski… to czekamy właśnie na Ciebie i zapraszamy Cię na warsztaty teatralne!

Szkolne kółko DIONIZOS ma zaszczyt zaprosić uczniów Szkoły Języka Polskiego i Kultury do udziału w zajęciach teatralnych, które będą miały miejsce w sobotę w godzinach 13.30-14.30.

Cele dydaktyczno-wychowawcze:
- rozwijanie osobowości, wyobraźni i zainteresowań,
- uwrażliwienie na sztukę, piękno,
- umiejętność identyfikowania się z odgrywaną postacią,
- nauczanie samokrytyki,
- kształcenie umiejętności artystycznych,
- poznanie animacji teatralnej,
- ćwiczenie pamięci i poprawnej wymowy oraz modulacji głosu,
- umiejętność poprawnej pracy z tekstem,
- kształtowanie umiejętności wyrażanie uczuć i emocji,
- pokonywanie nieśmiałości i motywowanie do przezwyciężenia stresu.

Program:
- poznanie terminów teatr, aktor, sztuka, scena, kulisa, antrakt, kostium, kurtyna, premiera, pantomima, dramat, komedia, bajka, scenografia, ruch sceniczny,
- zapoznanie z różnymi rodzajami teatru: lalkowy, telewizyjny, radiowy, szkolny itp.
- przygotowanie aparatu mowy – ćwiczenia dykcyjne, ćwiczenia oddechowe,
- kształcenie wokalne,
- wprowadzenie elementów zajęć rytmicznych,
- czytanie tekstu z podziałem na role,
- przygotowywanie  krótkich inscenizacji,
- działania twórcze: przygotowywanie scenografii oraz kostiumów,
- korelacja działań z pracą na lekcjach języka polskiego,
-  próba przygotowania spektakli na różne ważne uroczystości szkolne: Jasełka, Dzień Nauczyciela, Odzyskanie przez Polskę Niepodległości i wiele innych.

Serdecznie zapraszają: Kinga Wyszatycka i Donata Majchrzak

Zakonczeńczeie Roku Szkolnego 2010-2011


   18 czerwca był dniem bardzo radosnym dla wszystkich. Nauczyciele i ich podopieczni cieszyli się  z kończącego się roku szkolnego 2010/2011 oraz z powoli rozpoczynających się wakacji. Jak zawsze w tak uroczystych chwilach wszyscy zgromadziliśmy się na Mszy Świętej, aby podziękować Panu Bogu za wszystko dobro, które wydarzyło się w ostatnim roku ciężkiej pracy. Ksiądz w swoim kazaniu, zapytał się dzieci: Po co są wakacje? Przypomniał, że wakacje są nie tylko po to, żeby odpocząć, ale również, żeby spotykać Pana Boga w nowych ludziach i w pięknie przyrody.
   Po Eucharystii p. Agata Lis przedstawiła w wielkim skrócie sprawozdanie z działalności szkoły. Ukazała wiele sukcesów na płaszczyźnie edukacyjnej i organizacyjnej, które udało się zrealizować. Wszystkie dzieci czekały jednak z niecierpliwością na wręczenie świadectw. To jest ważny owoc ich ciężkiej pracy. Wręczenie rozpoczęło się od grupy najmłodszej. Świadectwa dla naszych maluchów były często pierwszymi dokumentami, jakie kiedykolwiek otrzymali. Wszystkie dzieci otrzymały również piękne książkowe prezenty.
   Po podziękowaniach i wręczeniu kwiatów swoim Paniom nauczycielkom wszyscy
w świątecznej atmosferze rozeszli się do domów.

Kierownictwu, nauczycielom, rodzicom i dzieciom życzymy wspaniałych wakacji
i udanego wypoczynku.

Agata Lis

zapraszamy do galerii

Oferta pracy dla nauczycieli i wolontariuszy


Zarząd Szkoły Języka Polskiego i Kultury w Motherwell poszukuje nauczycieli
i wolontariuszy gotowych nawiązać współpracę z naszą placówką.

Wymagania:
•Wykształcenie wyższe pedagogiczne
•Uprawnienia do nauczania przedszkolnego,zintegrowanego,języka polskiego,
 historii i geografii
•Mile widziane odpowiednie doświadczenie i staż pracy

Osoby zainteresowane naszą ofertą prosimy o przesłanie CV i listu motywacyjnego
na wskazany adres e-mail:szkolamotherwell@gmail.com, t
el: 01698 230 225
Uwaga!
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt do końca czerwca lub  w sieprniu.
Jeśli nauczanie jest twoją pasją, to być może szukamy właśnie ciebie

« Wcześniejsze aktualności