Archiwum aktualności roku szkolnego 2008⁄2009

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2010-2011


Drodzy Rodzice,

    W dniu 28 sierpnia zapraszamy Was na uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2010/2011.
Kolejny rok pracy i nauki będzie doskonałą okazją do nauki i głębszego poznania
języka polskiego oraz naszej wspaniałej kultury.
Na naszych uczniów czeka również wiele atrakcyjnych imprez, które w trakcie roku
już przygotowujemy. Czekają starzy koledzy i koleżanki oraz nowi być może jeszcze nieznani przyjaciele.

Program:
11:15 Msza Święta  -  katedra w Motherwell
                Po Mszy  -  zajęcia zapoznawcze dla dzieci w St.Bride’s Hall
                                -  spotkanie z rodzicami w trakcie trwania zajęć dla dzieci

W czasie spotkania będzie możliwość zapisów kolejnych dzieci i nabycia podręczników.

Wycieczka do Safari

Wycieczka do Safari i Adventure Park w Blair Drummond 

To dopiero była zabawa, najlepsza z najlepszych. Dopisało wszysto. Pogoda, nie za gorąco, tak akurat. Mimo, że rano było deszczowo, z chwilą przyjazdu na miejsce wyjrzało słonko i już nam towarzyszyło do końca. A atrakcji było co niemiara, najpierw przejaz autokarem, wolniutko, wolniutenko przez krainę zwierząt, lwy przechadzały sie przed autokarem, wygrzewały w słońcu, a niektóre spały jak zabite z łapami do góry. W końcu to król zwierząt - niczego ani nikogo sie nie boją. Pokaz fok rozbawił i zachwycił wszystkich. Podziwialiśmy ich mądrość, siłę, wdzięk, niesamowitą zręczność i sprawność. Po zabawie na najróżniejszych zjeżdżalniach, a na niektórych rzeczywiście dech w piersiach zapierało z wrażeń i szybkości, pokaz drapieżnych ptaków.
Uczniowie bawili sie znakomicie, tak samo zresztą ich rodzice, ksiądz, nauczyciele i opiekunowie, dzieciaki dziękowały za wspaniała wycieczkę i nie chciały wracać do domu: "Mógłbym tu zostać na stałe" oświadczył jeden z uczestników. I nie był w swej opinii osamotniony. To był prawdziwy oddech po ciężkiej pracy całego roku.

zapraszmy do galerii

 

Zakończenie roku szkolnego

„Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, jutro wakacje, lekcje skończone!’’ –  tymi słowami uczniowie Katolickiej Polskiej Szkoły Sobotniej w Motherwell20 czerwca 2009 r. zakończyli rok szkolny 2008/2009.

O godz. 11.15 w Katedrze w Motherwell rozpoczęła się uroczysta msza św., po której nastąpiło rozdanie dyplomów i słowników ortograficznych, ażeby uczniowie ‘swymi umiejętnościami w posługiwaniu się poprawną polszczyzną, sławili imię szkoły i przydawali dumy pedagogom’. Były też nagrody książkowe za szczególne wyróżnienia i udział w organizowanych przez szkołę konkursach. Nie zabrakło oczywiście kwiatów, życzeń i uścisków.

Przed nami WAKACJE – zasłużony odpoczynek po całorocznych trudach.

zapraszmy do galerii

 

Dzień Mamy w szkole

W miesiącu maju, dzień 26 maja został poświęcony wszystkim Matkom. Kalendarze określają ten dzień jako " Dzień Matki". W naszej szkole - Catholic Polish Saturday School, święto to, uroczyście obchodziliśmy w dniu 22 maja.


Słowo " MATKA" to najpiękniejsze słowo na świecie, zawierające najbardziej wzniosłe treści. Któż z nas słysząc ten wyraz w licznych językach naszego globu np. w języku angielskim - Mother, niemieckim - Mutter, włoskim - Mama, słowackim - Mamka, nie domyśla się o kogo chodzi? Nie sprawia nam to żadnej trudności.
Takiej trudności w wyrażeniu swoich uczuć, wspomnień i emocji związanych ze swoimi mamami, nie mieli również nasi uczniowie, którzy w dniu 22 maja w godz. 18 - 21, odtworzyli nam doskonały pokaz swoich umiejętności artystycznych,
w tym przypadku z związanych z Dniem Matki.
Jakże różnorodne, ciekawe, pouczające a także wesołe było to widowisko.


Sporo usłyszeliśmy z ust Weroniki, Magdy, Wiktorii, Adriana, Tymona, Czarka, Marcela a także Dawida. Dużo do powiedzenia miała również najmłodsza część naszej " szkolnej drużyny", a były nimi PRZEDSZKOLAKI. Z rumieńcami na twarzy Weroniki, Oliwii, Julii, Wanessy, Natalii czy Mikołaja, obecni Pani Dyrektor, ksiądz Krzysztof, nauczyciele, rodzice, oraz pozostali goście, mogli usłyszeć: " A ja mojej mamie narysuję kwiatek, żyj mamusiu w zdrowiu, więcej niż sto latek....".Całość jakże niezwykle miłego i udanego występu, maluchy "podsumowały" znaną piosenką Majki Jeżowskiej: "A ja wolę moją mamę".
Końcówka wieczorku przepełniona nutami powagi oraz refleksyjnych akcentów dotyczących naszych mam, przypadła grupom II, IV, V i VI, po której nasi uczniowie niebywale uroczyście wręczyli mamom kwiaty oraz zaśpiewali Sto lat.
Dalszą część naszego spotkania wypełnił wspólny poczęstunek oraz konkurs w którym  Pani Dyrektor zaangażowała do zabawy nie tylko dzieci ale i rodziców. Towarzyszące nam utwory A.German, M. Jeżowskiej, E. Geppert czy W. Młynarskiego, doskonale podkreślały atmosferę i tematykę naszego spotkania.

zapraszmy do galerii

Apel szkolny - Konstytucja 3 maja

" Każdy ma w sobie cos wyjątkowego, dar, z którym przyszedł na świat"
Aby talent mógł zabłysnąć, musi zostać odkryty. Każdy jest osobą szczególna, posiada wspaniałe twórcze możliwości. Jedyne co musimy zrobić to je ujawnić, wyzwolić, pozwolić sobie i innym na przeżywanie cudownych chwil kreacji piękna.
W swojej ponad dwudziestoletniej karierze pedagogicznej spotykałam uczniów wszechstronnie uzdolnionych, przyszłych artystów: malarzy, pisarzy, aktorów, piosenkarzy. I tu, szkole w Motherwell, w zimnej Szkocji Paula Charytanowicz ogrzewa nas swoim darem - czystym, pięknym głosem. Została " odkryta" w czasie apelu poświeconego Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Do tej pory słyszę jej " Wojenko, wojenko, Cóżeś ty za pani...", czy tez liryczne wyznanie zrozpaczonej dziewczyny w "Rozkwitały pęki białych róż".

 

Na drugiego maja przygotowaliśmy z uczniami klas piątej i szóstej apel związany z 218 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Udział biorą wszyscy uczniowie. I tu warto podkreślić ich umiejętności recytatorskie, np: duet Maćka Michniewicza i Pauli Charytanowicz w wierszu "Trzeci Maj" nieznanego autora, doskonała interpretacje sonetu "Leć Orle Biały" Leona Szumana w wykonaniu Patryka, Adriana, Dawida i Andrzeja czy też liryczny obraz "Ojczyzny" Tadeusza Szyma w znakomitym ujęciu Natalki Puchały i Pauli. Prawdziwym talentem aktorskim okazał sie Dawid, który jak artysta z prawdziwego zdarzenia, odtwarza role syna w króciutkiej scence rozmowy Matki - Róża Wydra - z synem, komentujących aktualne wydarzenia, czyli przysięgę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, związana z wprowadzeniem w życie Ustawy Zasadniczej. Klaudia Kochanowicz jako narrator wiąże wszystkie scenki w logiczną całość podkreślając historyczne i patriotyczne znaczenie uchwalenia właśnie w Polsce, pierwszej w Europie, a drugiej w świecie postępowej Ustawy Zasadniczej.
Przedstawienie jest żywe i barwne właśnie dzięki ich odkrytym w naszej szkole talentom i zdolnościom. Są twórczy i zachęcają do dalszej pracy nad ich rozwojem, bowiem przecież nikt nie wie na co go stać, dopóki nie spróbuje.

 

« Wcześniejsze aktualności