Wydarzenia 2019/2020

********************************************************************************

Konkurs ,, Być Polakiem,,

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, iż nasza uczennica Jessica Kukiełka-Trepczyk otrzymała wyróżnienie z nagrodą w XI edycji konkursu „Być Polakiem”, ufundowanym przez fundację ,,Świat na Tak,, Poniżej przedstawiamy teks, który napisała Jessica ze wsparciem swojego wychowawcy P. Łukaszem Kusiakiewiczem. Gratulacje!!!

  ,,Solidarność, to piękna idea, która jest we współczesnym świecie często niedoceniana. Nasz świat nierzadko jest niesprawiedliwy a ludzie wyrzekają się uczciwości i sprawiedliwości dla osiągnięcia różnych korzyści. Taka sytuacja może jednak spowodować, że przypomnimy sobie czym tak naprawdę jest solidarność.

   W naszej ojczyźnie mamy wiele przykładów solidarności między ludźmi. W telewizji możemy zobaczyć jak ludzie pomagają sobie w czasie klęsk żywiołowych, często nawet się nie znając. Inny przykład, to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą Polacy chętnie wspierają. Kiedy wydarzy się jakaś katastrofa ludzie pokazują solidarność na dwa sposoby: pośredni – kiedy przekazują potrzebującym datki w formie pieniędzy lub bezpośredni, gdy na przykład dowożą poszkodowanym żywność, wodę, lekarstwa oraz biorą udział w usuwaniu skutków kataklizmu.

Uważam, że również my, Polacy mieszkający za granicą powinniśmy być solidarni z Polską i naszymi rodakami. Jest to ważne, ponieważ z tej solidarności powstaje siła, którą możemy wykorzystać pomagając nie tylko sobie wzajemnie, ale również innym krajom w potrzebie.

Myślę, że solidarność to idea, która nie ma granic i narodowości, dlatego nie ma znaczenia gdzie mieszkamy i kto jest naszym sąsiadem. Chciałabym, żeby Polacy w Szkocji byli solidarni w potrzebie zarówno z Polską, jak i krajem w którym mieszkamy.

   Szczególnie my Polacy powinniśmy pokazywać innym narodom jak ważna jest solidarność w życiu codziennym, ponieważ to właśnie ona pomogła nam przetrwać ciężkie czasy w naszej historii. Wszyscy pamiętamy, co o solidarności między ludźmi mówił nasz wielki rodak Jan Paweł II: ,, Bo co to znaczy solidarność? Solidarność to znaczy sposób bytowania w wielości ludzkiej, na przykład narodu, w jedności, w uszanowaniu wszystkich różnic, wszystkich odmienności, jakie pomiędzy ludźmi zachodzą, a więc jedność w wielości, a więc pluralizm, to wszystko mieści się w pojęciu solidarności. Sposób bytowania ludzkiej wielości, mniejszej lub większej, całej ludzkości poszczególnego narodu bytowania w jedności godnej człowieka.

   Słowa papieża pomogli mi zrozumieć dorośli, rodzice oraz nauczyciele z mojej polskiej szkoły. Dzięki ich wyjaśnieniu uważam, że naprawdę potrzeba być solidarnym z Polakami w kraju i za granicą, ponieważ jak mówił Jan Paweł II solidarność to bycie wszystkich razem przez patrzenie na godność każdego człowieka.

   W szkole dowiedziałam się, że w tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę rejestracji NSZZ ,,Solidarność”, który zjednoczył około 10 milionów Polaków. Myślę, że to najlepszy przykład z historii Polski, który powinien przekonać wszystkich do solidarności w codziennym życiu. Bo solidarność to siła i jedność wszystkich ludzi przeciwko złu, które każdego z nas spotyka.’’
Napisane przez Jessica Kukiełka – Trepczyk

Miejsce, do którego chciałabym pojechać – Alicja Chmioła

********************************************************************************

Wszystkim nauczycielom i wolontariuszom dziękujemy za rok wytężonej, sumiennej pracy, za wiele cennych inicjatyw i twórczych działań, za przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy i niezbędnych umiejętności oraz twórczych pasji. Rodzicom zaś dziękujemy za wspieranie swoich dzieci, zaangażowanie, służenie radą i pomocą.
Uczniom gratulujemy osiągniętych wyników w nauce, sukcesów sportowych,
nabycia nowych kompetencji i umiejętności.

Szczególne uznanie przekazujemy tym, którzy otrzymali nasze wyróżnienie szkolne, dyplom ''UCZNIA ROKU''

  
  
  

Życzymy wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji, które dostarcza różnorodnych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień.

Zarząd i Dyrekcja Szkoły Języka Polskiego i Kultury w Motherwell

Drodzy Uczniowie, Uczennice, Rodzice i Opiekunowie,

   Na wstępie naszego listu Zarząd i Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz wszyscy wolontariusze naszej szkoły bardzo gorąco pozdrawiamy wszystkich uczniów, uczennice, rodziców i rodziny. Mamy nadzieje, że wszyscy Państwo jesteście zdrowi i każda rodzina w naszej szkolnej społeczności radzi sobie jak najlepiej w czasie pandemii.

   W bardzo niecodziennych i nadzwyczajnych warunkach Szkoła Języka Polskiego i Kultury w Motherwell kończy niespełna cały rok pracy i nauki. Bardzo nam przykro, że nie możemy tradycyjnie zakończyć roku szkolnego 2019/2020 w kościele Św. Patryka w Wishaw, wręczając osobiście zasłużone świadectwa szkolne, dyplomy oraz nagrody. Nie mniej, podjęliśmy decyzje, że wszyscy uczniowie i uczennice otrzymają świadectwa szkolne i dyplomy w załączniku wraz z emailem. Oryginalne wersje świadectw i dyplomów wraz z nagrodami będą rozdane wszystkim uczniom i uczennicom po powrocie do budynku szkolnego.

   Jak już Państwo wiecie, zarządzenie szkockiego ministra edukacji informuje o częściowym powrocie uczniów do szkol szkockich 11 sierpnia 2020r. Dyrekcja i Zarząd naszej szkoły będzie starała się zrobić wszystko, aby i nasza szkoła wznowiła działalność edukacyjną po wakacjach w terminie, a nasi uczniowie i uczennice bedą mogli kontynuować edukacyjną przygodę z językiem i kultura polską w gronie dawno niewidzianych przyjaciół. Już dziś zapewniamy wszystkich, że będziecie Państwo informowani o ewentualnych zmianach w zarządzeniach ministerstwa oraz władz North Lanarkshire Council. Mamy nadzieje, że wszyscy spotkamy się na początku września i z uśmiechem na twarzach rozpoczniemy kolejny, 13 rok szkolny. Wszelkie informacje, o nowym roku szkolnym będziecie mogli Państwo znaleźć w sierpniu, na szkolnej stronie www.szkolamotherwell.com lub za pośrednictwem emalii.

   Na zakończenie, wszyscy pracownicy i wolontariusze naszej szkoły życzą naszym uczniom, uczennicom i ich rodzinom zdrowych, słonecznych i interesujących wakacji letnich, a tym którzy będą podróżować poza granice Szkocji bezpiecznej podróży. Jeżeli ktokolwiek chciałby przesłać pozdrowienia wakacyjne na kartkach pocztowych, prosimy o przesyłanie ich na adres korespondencyjny szkoły; Szkoła Języka Polskiego i Kultury, 71 Shieldmuir Street, ML2 7TH, Wishaw Wszystkie kartki znajda się na stronie naszej szkoły.

   Poniżej kilka słów od Ks. Krzysztofa:

Powoli dobiega końca rok szkolny 2019/2020. Był to rok inny niż wszystkie inne. Ze względu na koronawirusa nie możemy wspólnie się cieszyć z osiągnięć naszych pociech. Wiele naszych zajęć zostało przeniesionych do internetu. Pragniemy jednak podziękować dobremu Bogu za wszystkie błogosławieństwa i za zdrowie, które jest przecież tak bardzo ważne. Dlatego zapraszam Was do uczestnictwa duchowego we Mszy kończącej ten dziwny rok edukacji. Odbędzie się ona w niedzielę 21 czerwca o godz. 12.30 w kościele St Patrick's Shieldmuir, będzie ona transmitowana na parafialnej stronie https://www.facebook.com/StPatricksRcChurchShieldmuirWishaw
Serdecznie Was zapraszam i mam nadzieję na spotkanie po zakończeniu epidemii.
ks. Krzysztof Garwoliński

WSPANIAŁYCH WAKACJI ŻYCZĄ PRACOWNICY I WOLONTARIUSZE
SZKLOŁY JĘZYKA POLSKIEGO I KULTURY W MOTHERWELL

« Wcześniejsze aktualności Późniejsze aktualności »